Tulva edessä - vaara vedessä! -kuvasarja

Tulvavaarasta kertovien kuvien tavoitteena on muistuttaa kaikkia liikkujia yllättävistäkin riskeistä, jotka ovat usein  katseelta piilossa. Monet tarvitsevat herättelyä, koska ihminen on usein tapojensa orja: "Tästä kyllä on aina päässyt, vaikka vähän tulvii..."

Tulvavaarasta kertova kuvasarja valmisteltiin vuonna 2016 yhteistyössä SYKEn ja Ilmatieteen laitoksen yhteisen Tulvakeskuksen, ELY-keskusten, VäylävirastonSuomen Pelastusalan Keskusjärjestön (SPEK) ja Finanssiala ry:n kanssa. Kuvat päivitettiin muuttuneiden logojen osalta keväällä 2020.

Kuvia saa jakaa eri yhteyksissä

Kaikki kiinnostuneet voivat jakaa tulvista varoittavia kuvia ennen tulvia ja/tai tulvatilanteessa tulvatilanteeseen liittyvän tekstin kera esim. verkkosivuilla, uutiskirjeissä -lehdissä tms., Facebookissa, Twitterissä, Instagramissa tai vastaavissa. Myös painokelpoisia kuvia voi käyttää printtituotteissa.

Autokuva

Verkkoon sopiva autokuva
Tulva edessa - vaara vedessä! -autokuva

Polkupyöräkuva

Verkkoon sopiva polkupyöräkuva
Tulva edessä - vaara vedessä! Polkupyöräkuva

Jalankulkijakuva

Verkkoon sopiva pyöräilijäkuva
Tulva edessä - vaara vedessä! Jalankulkijakuva

Talokuva

Verkkoon sopiva talokuva
Tulva edessä - vaara vedessä! Talokuva

Lisätietoja

Kehitysinsinööri Mikko Sane, Suomen ympäristökeskus SYKE, etunimi.sukunimi@ymparisto.fi

Julkaistu 19.5.2020 klo 1.33, päivitetty 19.5.2020 klo 8.16